هسته CORTEX-M3 میکروکنترلر های ARM سری STM32F شرکت Stmicroelectronics

هسته CORTEX-M3 حدودا در اوایل سال 2008 توسط ARM معرفی شد که با امکانات جدید نسبت به ورژن های قبلی ظاهر شد.

که شرکت STmicrocontroller جزو اولین شرکت هایی بود که لایسنس cortex-m3  از آرم خریداری نمود و جزو اولین شرکت هایی بود که این هسته را به صورت تجاری و با قیمت مناسب عرضه کرد.

توجه داشته باشین که این شرکت روباط بسیاری خوبی با ایران دارد و ظاهرا در ایران نمایندگی فروش هم دارد که مستقیما اجناس را از ST micro  تحویل می گیرند و در ایران پخش میکنند که این مورد برای میکروکنترلر های ATMEL  و PHILIPS (NXP) نبود

و با کمی دقت میبینیم که بازار این میکروکنترلر ها به دلایل سیاسی ثبات زیادی در ایران ندارد .

جالب است که یکی از وارد کننده های ATMEL  که از دبی محصولا میکروکنترلری ATMEL  را وارد میکرد , پس از متوجه شدن نمایندگی ATMEL  در دبی ایران را مورد تحریم قرار داد که یکی از دلایل افزایش قیمت ATMEL در ایران بود.

برگردیم به اصل مطلب:

CORTEX-M3  یک هسته پردازشی با کمترین تلفات حرارتی می باشد که نسبت به ARM7-TDMI  و ARM9TDMI با کاهش مصرف توان چشم گیری همراه بوده است که این یکی ویژگی انحصاری برای این رده از هسته های ARM است که باعث شده این هسته بیشتر در دستگاه های پرتابل مورد استفاده قرار گیرد.

این هسته در یک سری از محصولات ST microcontroller  قرار گرفته است که خانواده STM32F103  نام دارد که ورژن های جدید آن هم به بازار می آید.

می توان گفت که STM32F103  قویترین و جدیدترین میکروکنترلر ARM است که ایرانیان با آن کار خواهند کرد(در تاریخ نوشتن این مطالب) این را در نظر داشته باشید که تاریخ ایجاد Arm7  در سال 1998 و همچنین Arm9  در سال 2002  معرفی شد که در برابر 2008 cortex-m3  به تبع قدیمی و از رده خارج شده هستند.  در حال حاضر ARM7  و ARM9  دیگر discontinue  شده اند.